Masky na šnorchlování jsou kompaktní, lehké a určené i na dlouhodobé užívání. Lícnice tvoří měkký a jemný silikon. Zorníky mají speciální úpravu antifog – proti zamlžování. Kterou je po čase užívání nutno obnovit – viz. článek Aby se nám maska nemlžila.
Ideální k pohybu na hladině v kombinaci se šnorchlem s výdechovým ventilem.
Skvělou volbou na leteckou dovolenou jsou sety s ploutvemi – základní ABC výbava uschovaná rovnou ve vaku na přenášení.
Mnoho kvalitních masek lze použít na šnorchlovaní i na přístrojové potápění.
Doporučujeme volit masku universální – potápěčské masky musí odolávat větší námaze. Tudíž jsou vyráběny z odolnějších materiálů. Potápěčská maska vám při šnorchlování poskytne stejný výhled avšak větší komfort i trvanlivost.
Lícnice, pásek, přezky, rámeček a zorníky - všechny části brýlí neboli masky.
Lícnice
dnes se vyrábí ze silikonu (dříve byla používána guma). Silikon má mnohem lepší vlastnosti - lehce přilne na obličej, netlačí a přizpůsobí se křivkám obličeje. Hlavně nezpůsobuje alergické reakce. Dnešní moderní masky mají tzv. dvojitou lícnici. Jedná se o dvě těsnění, která zabraňují vniknutí vody do masky.
Vyrábí se v několika velikostech. Pro malé děti či ženy s užším obličejem jsou lícnice menší - většinou se označují MIDI. Pro standardní muže i ženy je jedna velikost. Lze si také zvolit barvu silikonu - většinou tmavý (černý) a nebo transparentní (průhledný), ale vyrábí se mnoho dalších barev - hnědá, modrá, zelená. Obrovskou paletu barevných masek má Beuchat - Maxlux S .
Světlý silikon je vhodný na šnorchlování - prostupuje jím světlo a pohled na podvodní svět působí veseleji. Tmavý silikon doporučujeme na potápění, kdy eliminuje odlesky a oslnění například od svítilen jiných potápěčů.
Rámeček
se liší pro šnorchlovací a potápěčské masky. Pro minimální tlaky, které na masku během šnorchlování působí, není třeba pevnostních materiálů. Proto jsou většinou šnorchlovací masky levnější než potápěčské.
Potápěčské masky se podrobují těžším tlakovým zkouškám. Proto je nutné vyrobit i rámeček z kvalitních plastů. Rámečky jsou vždy pevné a určují tak tvar zorníků.
Velmi oblíbenou variantou se stávají masky bezrámečkové = frameless. Tyto bezrámečkové varianty používají hlavně fotografové, kteří potřebují maximální rozhled. Bezrámečková varianta je čím dál tím více oblíbená i u šnorchlování či potápění. Nic vás neruší při pohledu na podmořskou faunu a flóru.
Zorníky
svým tvarem a velikostí limitují potápěčův rozhled. Proto pro šnorchlování volíme raději zorníky co největší - slzovité. Svým protáhlým tvarem do spodní části potápěči umožní dívat se dolů, aniž by musel ohýbat krční páteř. Při delším šnorchlování nehrozí křeče do přetěžovaného krku.
Pro potápění jsou možnosti rozsáhlé - zorníky mají různé tvary. Zde je důležitá informace pro potápěče s oční vadou. Pouze do některých typů masek lze vložit dioptrická skla. Jsou přímo dodávána výrobcem nebo se dokonce vyrobí u specializovaného optika na zakázku. Máme dobré zkušenosti s maskou Teknika, LOOK i LOOK HD od výrobce Technisub. Dnes je většina zorníků vyráběna z temperovaného skla (tvrzeného), které se chová stejně jako sklo v autech. Při nárazu zůstane celé - nerozsype se. Tato vlastnost má ochránit potápěče před případným zraněním oka.
Další možností je Plexisklo - zorník z umělé hmoty, ten je využíván minimálně. Velkou výhodou je minimální váha takového zorníku a také cena masky, ale zorník je velmi náchylný k poškrábání. Takový zorník nalezneme třeba na freedivingové masce Sphera LX od Aqualung Sport.
Přezky
slouží k nastavování délky pásku. Nejlevnější masky mají jednoduchou pevnou přezku, kterou zvedneme, uvolníme zoubky na pásku a ten se povolí. U dražších masek jsou přezky otáčecí - polohují pásek. U dalšího typu potápěčských masek přezky fungují zmačknutím tlačítek na stranách přezky.
Pásek
drží masku na hlavě potápěče. Vyrábí se také ze silikonu. Vhodné je pro delší potápění či šnorchlování volit silikonový pásek s nejširší zadní částí (na temeni hlavy). Pásek ani po dlouhém pobytu ve vodě netlačí a hlavně tolik netahá vlasy, popřípadě neklouže na haubně.
Silikonový pásek lze vyměnit za neoprenový, který je trvanlivější a není nutné ho nastavovat.
Správný výběr - zkoušení masky
Nejprve si zkontrolujeme, že v obličeji nemáme vlasy - vždy je nutné masku přiložit k čistému obličeji. Maska se zkouší tak, že přetočíme pásek masky přes zorníky a pouze lícnici přiložíme na obličej. Pásek si tedy nenandáváme na hlavu - je volně umístěn před zorníky.
Pokud máme přiloženou masku na obličeji nadechneme se nosem a tím vytvoříme podtlak. Maska by se měla samovolně přisát. Neměli bychom cítit, že někde uniká vzduch z přitisknuté masky. Zde poznáme správnou velikost - maska by u dětí a žen neměla zasahovat do vlasů.
Pokud je tato první věc v pořádku, soustředíme se na to, jestli nás nikde maska nedře - u kořene nosu či pod nosem. Dále kontrolujeme zorné pole - aby nám rámeček nevadil v rozhledu.
Skvěle, zrovna jste si vybrali masku na šnorchlování! Pokud i tak máte nejasnosti s výběrem vaší masky na potápění, napište nám. Klidně na email nebo online na Facebook.