602 10 20 34
0
0 Kč

Jak si vybrat potápěčské či šnorchlovací brýle

Správně se potápěčským brýlím s nosem říká potápěčská maska - ať už na šnorchlování či na potápění. Pojem potápěčské brýle není tedy správným termínem. Brýle jsou vždy bez krytu na nos (dioptrické brýle, plavecké brýle).

 

Maska na potápění nebo šnorchlování se skládá z několika částí: lícnice, rámeček, zorníky, přezky, pásek

Lícnice

dnes jsou z většiny vyráběny ze silikonu (dříve byla používána guma). Silikon má mnohem lepší vlastnosti - lehce přilne na obličej, netlačí a přizpůsobí se křivkám obličeje. Hlavně nezpůsobuje alergické reakce. Dnešní moderní masky mají tzv. dvojitou lícnici. Jedná se o dvě těsnění, která zabraňují vniknutí vody do masky. Vyrábí se v několika velikostech. Pro malé děti či ženy s užším obličejem jsou lícnice menší - většinou se označují MIDI. Pro standardní muže i ženy je jedna velikost. Lze si také zvolit barvu silikonu - většinou tmavý (černý) a nebo transparentní (průhledný), ale vyrábí se mnoho dalších barev - hnědá, modrá, zelená. Hlavně výrobce Omer se specializuje na tyto barevné masky pro spearfishing (lov ryb na nádech). Světlý silikon je vhodný na šnorchlování - prostupuje jím světlo a pohled je veselejší. Tmavý silikon je vhodný na potápění, kdy eliminuje odlesky a oslnění například od svítilen jiných potápěčů.

Rámeček

je rozdílný pro šnorchlovací a potápěčské masky. Dnes se vyrábějí dokonce masky bezrámečkové = frameless. Tyto bezrámečkové varianty používají hlavně fotografové, kteří potřebují maximální rozhled. Bezrámečková varianta je čím dál tím více oblíbená i u šnorchlování či potápění. Nic vás neruší při pohledu na podmořský svět. Klasické šnorchlovací masky mají rámečky z plastů - druhy se liší výrobcem. Pro minimální tlaky, které na masku během šnorchlování působí není třeba drahých materiálů. Proto jsou většinou šnorchlovací masky levnější než potápěčské. Potápěčské masky jsou již podrobovány těžším tlakovým zkouškám. Proto je nutné mít i rámeček z kvalitních plastů. Složení se taktéž liší u každého výrobce. Rámečky jsou vždy pevné - liší se tvarem a určují tak tvar zorníků.

Zorníky

svým tvarem a velikostí limitují potápěčův rozhled. Proto pro šnorchlování volíme raději zorníky co největší - slzovité. Svým protáhlým tvarem do spodní části potápěči umožní dívat se dolů, aniž by musel ohýbat krční páteř. Při delším šnorchlování nehrozí křeče do přetěžovaného krku. Pro potápění jsou možnosti rozsáhlé - zorníky mají různé tvary. Zde je důležitá informace pro potápěče s oční vadou. Pouze do některých typů masek lze vložit dioptrická skla. Jsou přímo dodávána výrobcem nebo je lze dokonce vyrobit u specializovaného optika na zakázku. Máme dobré zkušenosti s maskou Teknika, LOOK i LOOK 2 od výrobce Technisub. Dnes je většina zorníků vyráběna z temperovaného skla (tvrzeného), které se chová stejně jako sklo v autech. Při nárazu zůstane celé - nerozsype se. Tato vlastnost má ochránit potápěče před případným zraněním oka. Další možností je Plexisklo - zorník z umělé hmoty, ten je využíván minimálně. Velkou výhodou je minimální váha takového zorníku a také cena masky, ale zorník je velmi náchylný k poškrábání. Takový zorník nalezneme třeba na freedivingové masce Sphera LX od Aqualung Sport.

Přezky

slouží k nastavování pásku. Nejlevnější masky mají jednoduchou pevnou přezku, kterou zvedneme, uvolníme zoubky na pásku a ten se povolí. U dražších masek jsou přezky otáčecí - polohují pásek. Dále je povolování řešeno jinak - většinou zmačknutím tlačítek na stranách přezky.

Pásek

drží masku na hlavě potápěče. Vyrábí se také ze silikonu. Vhodné je pro delší potápění či šnorchlování volit pásek s nejširší zadní částí (na temeni hlavy). Pásek ani po dlouhém pobytu ve vodě netlačí a hlavně tolik netahá vlasy, popřípadě neklouže na haubně. Silikonový pásek lze vyměnit za neoprenový, který je trvanlivější a není nutné ho nastavovat.

Správný výběr - zkoušení masky

Nejprve si zkontrolujeme, že v obličeji nemáme vlasy - vždy je nutné masku přiložit k čistému obličeji. Maska se zkouší tak, že přetočíme pásek masky přes zorníky a pouze lícnici přiložíme na obličej. Pásek si tedy nenandáváme na hlavu - je volně umístěn před zorníky. Pokud máme přiloženou masku na obličeji nadechneme se nosem a tím vytvoříme podtlak. Maska by se měla samovolně přisát. Neměli bychom cítit, že někde uniká vzduch z přitisknuté masky. Zde poznáme správnou velikost - maska by u dětí a žen neměla zasahovat do vlasů Pokud je tato první věc v pořádku, soustředíme se na to, jestli nás nikde maska nedře - u kořene nosu či pod nosem. Dále kontrolujeme zorné pole - aby nám rámeček nevadil v rozhledu.

Platební brána:
Copyright © Snakesub s.r.o.
Vytvořila společnost logo.png
Souhlasím

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací