602 10 20 34
0
0 Kč

Jak si vybrat suchý oblek

Jestliže máte rádi komfort během potápění, chcete se potápět hlouběji a delší dobu. Především si užít čas pod vodou – vsaďte na suchý oblek.

Suchý oblek začíná být čím dál více populárnější mezi potápěči.

Technický potápěči, kteří se potápí technicky, např. ve vracích, dlouho nebo ve studených vodách, o tom vědí nejlépe. Ale ti, kteří se nepotápí tak často, a vyhledávají spíše kratší potápění v teplejších vodách, se také stále více přiklání k suchému obleku. Proč? Protože suchý oblek nabízí komfort pod vodou – jsme v suchu, v teple a je nám příjemně. A výhod pro použití suchého obleku je mnohem více.

Suchý oblek izoluje 100% Vaše tělo od vody. Tepelné vlastnosti obleku závisí na materiálu, z kterého je vyroben. Používá se na všechny typy ponorů, speciálně ve studených vodách a během dlouhých ponorů. Výborný je také na kurz potápění, kdy teplota vzduchu i vody je velmi nízká, např. potápění pod ledem. Můžeme říct, pokud máme suchý oblek, potápěčská sezóna nikdy nekončí. Skvělý je během potápění ve velmi nízké teplotě vzduchu a vody.

1) VÝHODY VLASTNĚNÍ SUCHÉHO OBLEKU:

KOMFORT

Suchý oblek nabízí vysoký teplený komfort – během dlouhých ponorů a po jeho dokončení. Potápěči jsou kompletně izolovaný od přímého kontaktu se studenou vodou, takže jim nebude zima tak rychle.

OCHRANA A TRVANLIVOST

Suchý oblek nás ochrání nejen od zimy, ale také od různých škrábanců a mechanických poškození, zejména když se potápíme v útesech, ve skalách, úzkých jeskyních nebo vraků.

VÝBORNÝ VZTLAK

Suchý oblek poskytuje větší vztlak než mokrý oblek (neopren). Oblek, který je vyroben z laminátu, nemění vztlak s hloubkou, což umožňuje rychlejší a lepší změnu středového vztlaku během ponoru, takže můžeme snadno nastavit zkrácení.

DALŠÍ NOUZOVÝ ZDROJ VZTLAKU

Suchý oblek může sloužit jako náhradní zdroj vztlaku v případě poruchy hlavního zdroje vztlaku.

PRODLOUŽENÍ POTÁPĚČSKÉ SEZÓNY

Potápění v suchém obleku prodlužuje dobu potápěčské sezóny. Také garantuje stejný komfort jako potápění v průběhu celého roku, nejenom během letní potápěčské sezóny.

ŽÁDNÝ KONTAKT S VODOU

V suchém obleku nemáte žádný kontakt s vodou. To je velice důležité, jestliže máte ránu nebo trpíte kožním onemocnění. V tomto případě je trvalý kontakt s vodou nevhodný. Kromě toho jste delší dobu ve vodě, paradoxně, se suchou pokožkou, což je důležité především pro ženy.

Navíc, potápění v suchém obleku nás zanechá v suchu, před i po plavání. I když po svlečení suchého obleku, chcete zůstat nějaký čas v podobleku, tak Vás ochrání i proti větru. Neoprenový oblek Vám to nemůže zaručit.

LEHKÉ SEŘÍZENÍ

Suchý oblek se lehce a rychle obleče, protože není těsný na tělo jako neoprenový oblek.

BALENÍ

Suchý oblek zabírá málo místa, což je důležité např. na cestování letecky, když se musíme vejít do určitého limitu.

2) TYPY SUCHÉHO OBLEKU

Předtím, než si vyberete suchý oblek, stojí za zvážení jaký typ potápění budete provádět.

Suchý oblek může být vyroben z laminátu (membránový oblek) nebo neoprenový oblek.

Začínající rekreační potápěči se domnívají, že suchý oblek vyroben ze tří vrstev je určen pro velmi zkušené potápěče nebo dokonce extrémní potápěče. Nic nemůže být dál od pravdy. Bez ohledu na to, je zážitek pod vodou mnohem pohodlnější.

VRSTVY OBLEKU

Vrstvy – kombinované několik typů nátěrových hmot, materiály výsledné podoby kombinace lepením, postřikem nebo ultrazvukového spojování několika vrstev tkaniny s různými vlastnostmi. Níže jsou uvedeny lehké, rychle schnou a jsou mnohem odolnější než neoprenový oblek.

Vzhledem k počtu vrstev se dělí na:

„BILAMINATES“ – materiál vyplývající z kombinace nylonové tkaniny s plastovou, poskytující utěsnění přilepením nebo tepelně těsnící vrstvy. Těsnící vrstva může být aplikovaná postřikem. Tento povlak je lehký, ale méně trvanlivý.

 

TŘÍVRSTVÉ LAMINÁTY - třívrstvé tkaniny, z nichž 2 vrstvy jsou vnější polyester nebo nylon a třetí je vnitřní nejběžnější polyester, který je napojen uprostřed butylenoxid gumy. U některých modelů je použit vysoce odolný materiál Cordura.

OBLEK SE STLAČENÝM NEOPRENEM
Stlačený neopren je neopren vystavený vysokému tlaku, který je uhašen vzduchovými bublinami. Tento materiál je voděodolný, ale není izolovaný, takže potřebujete extra podoblek. Stlačený neopren je pokrytý vrstvou zajišťující mechanickou odolnost, ale obleky tohoto typu způsobují tuhost a omezují svobodu v pohybu.

NEOPRENOVÝ OBLEK

Neoprenový oblek je vyroben ze stejného neoprenu jako mokrý, ale použitím těsnících manžet v oblasti zápěstí a krku jsme izolovaný od vody.

Nevýhodou neoprenového obleku je, její stlačitelnost pod tlakem, a to, že ztrácí izolační vlastnosti s narůstající hloubkou. Neopren je obtížné složit a vyžaduje dlouhou dobu sušení.

 

3) Dobře padnout

Když si vybíráte suchý oblek, je vhodné dávat pozor na jeho délku. Oblek musí být především pohodlný a dobře padnout, ale nesmí překážet v pohybech během potápění. Měl by být ušitý tak, aby nikde nepřekážel v pohybech ramen a nohou – nohy se pohybují svisle ve vodorovné poloze a kolena se ohýbají (jako klasicky při vstupu do člunu) a ruce (k dosažení ventilu). Ve stejnou dobu by neměly být moc dlouhé, např. mít hodně objemné nohy.
Některé společnosti také nabízejí vyrobení suchého obleku na míru.

Když si vybíráte oblek na míru, zjistěte si, jaké a kolik měřících bodů výrobce vyžaduje. Čím větší množství, tím větší šance, že se oblek lépe přizpůsobí siluetě potápěče.

 

4) Oblek na míru

Vybrat si správnou velikost obleku je velmi důležité. Dobře vybraná velikost Vám nabídne komfort, volnost v pohybech. Nesprávná velikost může být základem problému pod vodou.

Ta nejjednodušší cesta k zjištění, zda Vám oblek dobře sedí je kleknout si na koleno a střídavě dávat ruce za záda. Jestliže tento pohyb neomezuje, není tento oblek těsný v ramenech. Také byste se měli bez problému sami obejmout.

Při měření si poznamenejte obvod a délku – k navržení tak, aby poskytoval oblek pohodlí ( ne moc těsný ani velký). Musí být optimální. Nerozhodujte se sami, profesionální prodejce Vám vždy pomůže, jaká velikost Vám bude sedět nejlépe.

 

5) Jak si obléci oblek

Zip nám napoví, jak si obléci suchý oblek.

Přední zip – obvykle z levého boku na pravém rameni. Potápěč se může sám obléknout.

Zip na zádech – je umístěn v oblasti ramene, z levé strany na pravou. V tomto případě potápěč potřebuje pomoc při zapnutí/rozepnutí zipu.

Další možnosti většinou vyžadují speciální techniku oblékání.

 

6) Výstroj

Protože kompletní výstroj má mnoho prvků, je zapotřebí dávat pozor na kvalitu, zda souhlasí s cenou. Existují další možnosti na rozšíření nákupu.

K suchému potápěčskému obleku budete potřebovat – rukavice a boty.

Rukavice
Nejlepší jsou suché. Zaručují opravdový komfort a skvělý zážitek z potápění. Protože ruce ztrácejí nejvíce naší tělové teploty. Rukavice by měli být přiléhající k ruce a co nejteplejší.

Boty

Trvale integrované v obleku nebo přiložené samostatně – mohou to být neoprenové boty, mokré ponožky a takzvané skalní boty. Velikost bot je přizpůsobená ponožkám, jaké často používáme na potápění.

Krční a zápěstní manžety

Všechny suché obleky mají také neoprenový nebo latexový těsnění kolem krku a zápěstí.

Latexové manžety jsou více spolehlivý a snadněji použitelný. Je snazší instalace kroužků pro suché rukavice. Neoprenové krční manžety poskytuje lepší tepelnou ochranu krku.

 

Kromě toho se suchý oblek skládá z:

Kroužky pro připevnění suchých rukavic - umožňující snadnou montáž a demontáž suchých rukavic.

Inflátorový ventil - nachází se ve středu hrudníku, obvykle se otáčí, což vám umožní distribuci vzduchu do obleku.

Přepouštěcí ventil - umožňuje odstranit přebytečný vzuch z vnitřku obleku, funguje automaticky.

Vzduchotěsný zámek – umožňuje obléci oblek a zajišťuje vodotěsnost.

Pojistný ventil - doplňkový ventil symetrický nebo nesymetrický umožňuje močení během ponoru. K dispozici také u mužů (p-ventilů) a dámské (SHE-p) typ

Kšandy

Kapuce (Haubna)

Náplasti výztužné v oblasti kolena.

Posílení záplatami na loktech

Kapsy

Vodotěsný krytý zip

 

7) Podoblek pod suchý oblek

Každý suchý oblek vyžaduje další tepelnou izolaci. V teplých vodách nebo během krátkých ponorů termoprádlo vystačí. Delší ponor nebo ponor v chladnějších vodách vyžaduje dodatečné zateplování. Typ teplejšího podobleku bude záviset na materiálu, ze kterého je vyrobený. Suchý oblek z neoprenu nevyžaduje zateplování podoblekem. Obleky s trilaminátem vyžadují teplejší prádlo.

Doba, kdy Vám bude zima v suchém obleku je jiná než v neoprenu. Neopren má samoizolační vlastnosti, suchý oblek tyto vlastnosti nemá. V případě špatné izolaci těla Vám bude rychleji zima.

 

Jaký SANTI oblek vybrat?

SANTI má 5 různých typů suchých obleků k nabídce – od nejlehčích k těžším, od specializovaných k univerzálním ponorům za zvláštních podmínek. Vyberte si, který Vám nejvíce vyhovuje.

SANTI obleky jsou vysoce oceněni potápěči z celého světa.

Všechny SANTI obleky se stejně měří v určitých bodech na těle, aby se co nejlépe vešly do velikosti – pro ženy (25 měřících bodů), pro muže (23).

1) E.LITE

Látka má moderní design, nízkou hmotnost a odolnost podobnou CORDUŘE.

Santi standartně volí možnost vybavení všemi potřebnými pomůckami, který umožňuje profesionální zip krytý légou, teleskopickým trupem a ergonomickým namontováním.

Speciálně navrženo pro tento model - kapsy na stehnech a Kevlarové záplaty na tenkém neoprenu s ergonomickým tvarem. Tyto normy mají praktickou kapsu na dokumenty nebo klíče.

Standardně je suchý oblek vybaven pružnými boty 9mm neoprénu s límcem. Vybrat si lze haubnu o různé síle neoprenu.

2) E.Motion +

Optimální kombinací flexibility a lehkosti z kvalitního E.Motion Ripstop materiálu a exkluzivní trvanlivostí a pohodlí suchého obleku E.lite. Santi spojili obě funkce v jedno! Sofistikovaný střih a design poskytují nejvyšší výkon při potápění v mnoha různých prostředích, ať už s rekreační nebo technickou výbavou.
Konstrukce E.Motion PLUS zahrnuje vrchní část a horní přední část kalhot z ohebné a lehké 260 g / m2 Ripstop třívrstvé tkaniny. V místech vystavených možnému poškození jako zadní část kalhot, břicho, spodní oblast loktů, rozkrok a spodní část předních kalhot zahrnuje exkluzivní E.Lite třívrstvou tkaninu 535 g / m2.

3) E.Motion

Vyroben ve speciálním disagnu pro SANTI s trip-stop tkaninou, lehký a speciálně látkou, která poskytuje vysokou tažnost a odolnost. Díky tomu je lehký, pevný a splňuje nejvyšší nároky potápěčů. Kolena jsou vyztužena speciální záplatou, vyrobenou z kevlaru.

Speciální střih rozkroku umožňuje pohodlný pohyb nohou. E.Motion je vybaven plastovým zipem YKK Aquaseal, který je velmi odolný, ale také lehký a pružný. Vysoce odolný vůči nečistotám a potřebuje pouze minimální péči.

4) Espace

Střih obleku umožňuje, aby padl přesně na tělo, bez omezení pohybu v libovolném směru. Teleskopické torzo s roztažností 30 cm umožňuje vynikající pohyblivost, bez ohledu na tepelnou tloušťku.
Rukávy jsou sešity, a to takovým způsobem, že oblek je umístěn na zemi do tvaru Y, což spíše než tvar T zaručuje neomezené, volné gesta rukou, např. na manipulaci s ventily. Při vývoji střihu nohavic a rukávů eliminovali prošívání.
Oblek má dvě kapsy ve standardu. Pravá kapsa obsahuje prostor pro "wet note" a dva menší D-kroužky, což umožňuje připojování bóje a notebooku na různé d-kroužky. Tím pádem jsme schopni přibrat další věci bez hákování.
Standardní oblek je vybaven neoprenovými boty a neoprenovou kapucí 7/9 mm.
Vybrat si lze haubnu o různé síle neoprenu.

5) Enduro

Tento model je vybaven všemi potřebnými pomůckami pro profesionální potápění. Dlouho vodotěsný zip (kovový nebo plastový) je na přední straně pokryt další klopou. Oblek má také teleskopický trup a ploché švy. Standardně je dodáván s kšandy s praktickou kapsou na doklady a klíče a límcem HD. Boty jsou vyrobeny z 6mm neoprenu vyztužené kaučukem. U každého modelu, přikládáme neoprenovou kapuci 7/9 mm.
Další konstrukční řešení tohoto modelu je způsob lepení švů. Tkanina je připojena na okrajích, a pak ručně zalepena ze spodu páskou 4 cm. Z horní strany pak stroj tento pásek posílí. To dává zcela nepatrný účinek sloučení, což výrazně zvyšuje komfort používání.
Vybrat si lze haubnu o různé síle neoprenu.

Platební brána:
Copyright © Snakesub s.r.o.
Vytvořila společnost logo.png
Souhlasím

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací