602 10 20 34
0
0 Kč

Jaké vybrat potápěčské ploutve

Ploutve pomáhají potápěči při pohybu pod vodou. List ploutve tlačí vodu vzad a tím se potápěč lehčeji pohybuje vpřed. Síla kopu se přenáší z nohou do botičky ploutve a až poté do listu. Při potápění má potápěč pod vodou na sobě těžké vybavení.

List ploutve musí být této zátěži přizpůsoben. Proto jsou potápěčské ploutve mohutné a postranní lišty jsou tuhé a silné.

 

Potápěčské ploutve se skládají z několika částí:

List

List bývá vyroben z kombinace plastů a gumy. Tvary listů jsou různé - liší se u každého výrobce i typu ploutve. Tvrdost listů je různá, každý druh ploutve má svůj specificky tvrdý či měkký list. Dnešní moderní ploutve mají dokonce rozpůlené listy Splitfins. Rozdělení na dvě části eliminuje velký odpor listu. Pohyb vpřed zajišťují pevné a tuhé hrany listů. Kop se stává efektivnější bez zbytečné únavy svalů. Další novinkou jsou ploutve s možností upravení tvrdosti listu pomocí pásků. Přenastavením pásku se dají změnit z tvrdých na měkčí a obráceně.

Botička

Skrze botičku ploutve přímo prochází energie kopu a přenáší se na list. Velikost botičky se vybírá dle velikosti nohy. Většinou vyrábí 3 velikosti - Small, Regular, Giant.

Přezky a pásek

Přezky na stranách botičky slouží k uvolnění pásku a umožnění nasunutí neoprenové boty. Přezky lze i rozepnout - zcela uvolnit a pásek tak oddělit od ploutve. K povolování slouží tlačítko na přední straně přezky, které stačí stlačit. K uvolnění pásku je nutné stlačit dvě postranní tlačítka na přezce.

Výběr ploutve začínáme volbou tvrdosti listu.

Pro drobné ženy či netrénované jedince volíme vždy měkčí list. Při volbě příliš tvrdého listu dochází k únavě svalů a později ke křečím do lýtek. Pro muže doporučujeme volit tvrdší list. Při volbě měkkého listu dochází k jeho lámání. Výkonnost ploutve je tedy nulová, navíc list trpí a ploutev se rychle ničí.

Nyní volíme správnou velikost - dle velikosti neoprenové botičky zvolíme velikost ploutve. Neoprenová bota musí jít do ploutve zasunout lehce. Neměla by nikde tlačit ani dřít. Neoprenová bota by správně měla být zároveň s koncem gumové botičky ploutve nebo by bota měla kousek (max. 5-6cm) vyčnívat z botičky. Potápěč by si měl vyzkoušet ovládání přezek - povolení i utažení. Již jsme zvolili druh ploutve, zbývá vybrat pouze vhodnou barvu.

Platební brána:
Copyright © Snakesub s.r.o.
Vytvořila společnost logo.png
Souhlasím

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací