602 10 20 34
0
0 Kč

Jakou vybrat automatiku

Automatika ovlivňuje komfort dýchání pod vodou. Koupi automatiky si velmi dobře promyslete. Investice bývá většinou již vyšší než do základního potápěčského vybavení. Různé druhy automatik naleznete vystavené na naší kamenné prodejně v Liberci, kde Vám velmi rádi vysvětlíme konkrétní rozdíly a přesnou funkčnost. Servisní technik Vám rád popíše, jak probíhá pravidelná servisní prohlídka automatiky.

Celá kompletní automatika je sestavena z několika různých částí:

I.stupeň

vyrábí se ve dvou různých zakončeních (druhů připojení na láhev) - DIN a nebo INT. V našich vodách využijete nejvíce DIN závit - šroubení lze upravit pomocí třmenu na INT zakončení. První stupeň má různý počet vývodů na připojení druhého stupně, inflátorové hadice či octopusu - LP a na připojení manometru či sondy - HP

II.stupeň

je spojen s prvním stupněm automatiky středotlakou hadicí. Druhý stupeň dávkuje množství vzduchu do plic potápěče.

Octopus - záložní automatika

vždy žlutě označená automatika slouží jako záložní zdroj vzduchu v případě nehody. Většinou je shodná s druhým stupněm, avšak bez speciálních ovládání. Ke kompletní automatice schází ještě připojit manometr či sondu pro sledování tlaku v láhvi. Dále inflátorovou hadici pro nafukování kompenzátoru vztlaku či suchého obleku.

Při výběru automatiky je nejdůležitější zvážit, kde se budete potápět.

V teplých vodách na exotických dovolených budete spokojeni i s levnou řadou automatik. Pokud se ale hodláte vydat do studených českých vod nebo prozkoumat vraky, volte vždy automatiky odolné proti zamrznutí. Na trhu jsou dva základní typy automatik - levnější varianty do teplých vod, kdy teplota neklesne pod 10°C. - dražší varianty do studených vod, kdy teplota vody klesá pod 10°C - označení Supreme Automatika, která není certifikována do studených vod může při potápění zamrznout. Což znamená, že přestane dávkovat a potápěč ztrácí zdroj vzduchu. Může se zbytečně dostat do nepříjemné krizové situace. Každý výrobce se snaží pokrýt celou škálu automatik - například výrobce Aqualung: Řada do teplých vod - Calypso Cestovní řada - Mikron Střední standardní řada - Titan Vyšší řada - Legend Luxusní řada - Legend LUX

Automatika by měla být pro svého majitele přehledná, lehce ovladatelná.

Měl by být seznámen s jejími funkcemi. Kde lze nastavit nádechový odpor, kde se mačká sprcha atd.

Pro cestovatele bude jistě dalším parametrem váha automatiky.

Výrobci se soustředí i na automatiky zcela upravené pro létání - s minimální hmotností - Apeks Flight

ACD systém

Doporučujeme volit automatiky s ACD systémem. Tento systém uzavírá první stupeň automatiky ihned po odšroubování z láhve. Nevniká do něj tedy voda a nečistoty. Automatika mnohem méně trpí.

Servis automatik

Při koupi nové automatiky se nezapomeňte informovat o servisních prohlídkách. Automatika by měla být kontrolována nejméně 1x ročně, někdy je dokonce výrobcem udáván přesný počet ponorů. Jen u výrobce Atomic Aquatics je servisní interval prodloužen na 2 roky. Při nedodržení servisních intervalů určených výrobcem ztrácí potápěč nárok na záruční opravy. Výhodné ceny bývají při zakoupení celého setu automatiky - prvního stupně, druhého stupně a octopusu. Sestavení automatik je různé dle výcvikového systému, dle kterého se potápíte. U IANTD je běžné mít druhý stupeň na dlouhé hadici pro případ krizové situace. Potápěč podává svůj druhý stupeň buddymu, potápěč využije svůj záložní druhý stupeň (octopus) a mohou pohodlně plout vedle sebe. Doporučujeme také umístit nerezové karabiny na manometr a druhý stupeň. Visící části přístroje jsou pod vodou nebezpečné.

Platební brána:
Copyright © Snakesub s.r.o.
Vytvořila společnost logo.png
Souhlasím

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací