602 10 20 34
0
0 Kč

Jaký vybrat kompenzátor vztlaku

Křídlo nebo žaket? Každý začínající potápěč řeší jakou si pořídit základní výbavu. Většinou sám nedokáže přesně určit, jakým směrem se v potápění vydá. Budou mu stačit letní dovolené u moře - pár ponorů ročně v teplé vodě? Nebo se pustí do technického potápění, celoročního podvodního laškování i v českých vodách?

Potápěč by se sám měl zamyslet, kde a jak moc se chce potápět. Je-li jeho cílem exotická dovolená, kde si zakoupí balíček potápění a zbytek roku bude jeho výstroj ležet v garáži či komoře - určitě si vystačí s cestovním žaketem.
Pokud se potápěč zamiluje do vraků, kaveren či jeskyní a lákají ho dobrodružné ponory - jedinou volbou je křídlo.

 

Žaket

Žakety jsou skladné, lehké a pohodlné kompenzátory vztlaku. Jejich nízká váha a malý objem jsou hlavní výhody, které ocení hlavně létající cestovatelé. Žaket si každý potápěč vybírá dle velikostní tabulky - je nutné, aby mu perfektně seděl. Z většího žaketu bude potápěč vyklouzávat, bude ho přetáčet a spotřebuje zbytečně mnoho vzduchu k jeho nafukování. U příliš malého žaketu hrozí nedostatek vztlaku k vyzvednutí potápěče na hladinu. Žaket je určen pro rekreační potápění. Materiály použité na obal vzduchového vaku žaketu nemusí být extrémně odolné, čímž se ušetří váha. Přezky či D-kroužky se používají většinou plastové taktéž kvůli snížení hmotnosti.

Jak vypadá?

Žaket se podobá vestě, kterou si potápěč navlékne a zajistí bederním a hrudním popruhem. Klasické žakety mají vzduchovou kapsu na zádech i kolem boků potápěče. Při nafouknutí žaketu dochází ke zvětšení objemu jak na stranách, tak na zádech. Někteří potápěči mohou mít problém s plaváním v žaketu, přetáčejí se a nedokáži udržet trim. Vylepšenou možností je žaket inspirovaný křídlem, kde se nafukuje pouze zadní část. Objem zvětší pouze vak pod lahví a stabilita potápěče se nezmění. Existují žakety šité speciálně pro ženy, takové žakety mají střih přizpůsobený dámské postavě. Uzší ramena, uzpůsobené umístění popruhů přes prsa a hlavně barevné kombinace lahodí ženskému oku. Jak se používá? Žaket se utahuje pomocí ramenních popruhů, kde většinou postačí zatáhnout za konce popruhů, které se přitáhnou k tělu. Ramenní popruhy bývají pohodlně vypolstrované, takže žaket zatěžkaný lahví a zátěží nedrže ani při pohybu nad hladinou. Důležité je také pevné utažení bederním popruhem a dopnutí hrudního pásu. Žaket nemá mezinožní popruh pro upevnění ze spodní strany. Kapsy na uložení drobností na stranách žaketu jsou prostorné - zajišťují se klasickým zipem. Zátěžové kapsy nalezneme ve stejných místech. U každého žaketu si předem zjistěte, kolik maximálně závaží je možné dát do zátěžové kapsy. Řešit dovažování zátěžovým opaskem či zátěžemi do kapes u lahve nebývá příliš pohodlné. Kapsu na octopus využije či naopak nevyužije potápěč dle výukového systému, kde absolvoval potápěčský kurz. Některé výcvickové systému využívají držáků či kapes na záložní automatiku standardně, u IANTD se octopus umisťuje přímo na krk potápěče, takže kapsa zůstane nevyužita. Láhev se připíná na žaket pomocí dvou popruhů - jednoho silného na pevné uchycení, který je na spodní části a jednoho drobného u ventilu láhve. U žaketu potápěč ocení jednoduchost ovládání, minimální váhu, pohodlí a snadnou manipulaci.

Křídlo

Křídla jsou odolné, pevné a variabilní kompenzátory vztlaku. Největší výhodou je jejich flexibilita a pevnost materiálů. Křídlo se snadno přizpůsobí dle aktuální potřeby potápěče. Křídlo se skládá ze třech částí - křídlo = nafukovací vak, backplate = zádová deska s popruhy a zátěžové kapsy. Křídlo vždy zůstává a potápěč může volit druh backplatu. Na cestování použije lehký hliníkový, na potápění v okolí klasický nerezový. Backplate je universální díky dlouhému popruhu - délku ramenních popruhů si lze operativně nastavit a tím i délku bederní části. Zátěžové kapsy se mohou demontovat nebo je na backplatu nechat. Křídlo je určeno na technické a vrakové potápění. Materiály musí splňovat přísné normy a vydržet velkou zátěž. Hlavní je odolnost proti oděru, otěru a proražení. Váha materiálů je tedy daleko vyšší než u žaketů. Navíc je ve většině případů použito kovových přezek a D-kroužků pro pevné uchycení.

Jak vypadá?

Křídlo se podobá batohu. Část, která se nafukuje se nachází pouze na zádech - většinou má tvar oválu. Ramenní popruhy mohou být polstrované pro zvýšení pohodlí - většinou jsou to jen holé pevné popruhy. Bederní popruh se zajišťuje přezkou, drží také mezinožní popruh a zátěžové kapsy.

Jak se používá?

Ramenní popruhy jsou buď pevné nebo s možností utažení skrze přezku (či jejich úplné uvolnění). Mezinožní popruh brání křídlu, aby se zvedalo a případně se potápěč neuhodil o ventil láhve. Zátěžové kapsy nesou závaží. Skládají se ze dvou částí - vnitřních zátěžových kapes a vnějších. Závaží se umisťuje do vnitřní zátěžové kapsy, který se vsune do vnějšího obalu a zajistí se přezkou. Zde je většinou volena plastová přezka pro rychlou manipulaci v případě potřeby odhození zátěže. Na zátěžové kapsy je možné umístit příslušenství jako kapsu na masku , na bederní popruh je možné umístit drobné příslušenství například nůž. Láhev se na křídlo upevňuje pomocí dvou silných popruhů s přezkami. Provlékání popruhů se může zdát komplikované, ale po nácviku to zvládne každý. Křídlo ocení potápěči pro jeho maximální universálnost.

Platební brána:
Copyright © Snakesub s.r.o.
Vytvořila společnost logo.png
Souhlasím

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací