Neoprenový oblek slouží jako tepelná izolace a ochrana před zraněním. Neoprenové obleky se liší střihem, sílou použitého neoprenu či množstvím drobných detailů (zipy, ochrana proti prodření apod.).
Velké rozdíly jsou i v druhu použitého neoprenu - u levnějších variant je využit neopren s většími mikroskopickými otvory v neoprenu. Neopren pak není tolik flexibilní a voda jím protéká mnohem více než u dražších a kvalitnějších modelů.
Neopren vybírejte dle teploty vody, v níž se budete potápět
Tropické podmínky pro potápění
V tropických vodách kolem 25 °C a více zvolte neopreny o síle 2 mm až 3 mm. Krátký shorty neopren bez rukávů i nohavic využijete kromě potápění i na jiné vodní sporty. Pro potápění doporučujeme však dlouhý oblek. Rukávy a nohavice chrání lokty a kolena před zraněním o útesy či korály. Vyhnete se nepříjemným škrábancům nebo dokonce pořezání. Výhodou slabého 3mm neoprenu je, že neomezuje pohyblivost - není na těle téměř cítit.
Standardní evropské podmínky
Ve vodách kolem 20°C vám poslouží 5mm neopren. Pohyblivost si i silnějším neoprenu zachováte výbornou. Velmi důležitý je střih neoprenu - u nejlevnějších variant neoprenu není kladen velký důraz na anatomii těla. K nejoblíbenějším neoprenovým oblekům u našich potápěčů patří obleky Focea od Beuchat.
Potápění v chladných vodách
Ve studených vodách doporučujeme oblékat neopren o tloušťce 7 mm. Ve vodách do 15°C může být v neoprenu příjemně, ve studenějších vodách však doporučujeme zkracovat čas ponoru na nutné minimum. Tělo potápěče rychle prochladne a velký teplotní skok se na něm může negativně projevit.
Arktické podmínky pro potápění
Do ledových vod doporučujeme oblékat suchý oblek. Vzhledem k teplotní pohodě a k ochraně potápěčova těla je suchý oblek jasnou volbou pro potápění ve velmi studených vodách.
Důležitým faktorem při výběru neoprenu je střih
Velikost neoprénového obleku většinou odpovídá standardní velikosti šatů. Doporučujeme prostudovat tabulky velikosti a pečlivě se změřit. Mnoho výrobců dodává obleky dle široké velikostní tabulky, kde naleznete prodloužené či zkrácené standardní velikosti. Skvělé zkušenosti s rozsáhlou velikostní tabulkou máme u výrobce BARE.
Neoprenový oblek musí zcela obepínat tělo. Nesmí být příliš krátký ani dlouhý. Nejdůležitější je část, kde oblek musí přiléhat ke hrudníku i břichu. Oblek může být na první vyzkoušení pocitově těsný. Po namočení se neopren roztáhne a tísnivý pocit zmizí. Nesahejte po větší velikosti, když máte pocit, že vás neopren trochu svazuje. Neopren vždy povolí a přizpůsobí se vašemu tělu.
Dalším faktorem při výběru neoprenu jsou drobné detaily
Drobnými detaily, jež vám usnadní rozhodování při nákupu neoprenu, máme na mysli například:
- zipy na rukávech či nohavicích pro pohodlné oblékání
- ochranu proti prodření na kolenou a loktech
- manžety na rukávech a nohavicích
- barevná kombinace neoprenu
K neoprénovému obleku doporučujeme vybírat boty i rukavice - popřípadě si oblek zkusit i s nimi. Zjistíte, jak se vám rukavice i bota zapíná - někde mohou vadit dva zipy na sobě - zip na rukavici i obleku. Pro více informací o tom, jak si vybrat neoprénové boty, klikněte sem.