602 10 20 34
0
0 Kč

Potápěčská bójka a její využití v rámci podvodních aktivit

Potápěčská bójka je vodě a tlaku odolný textilní tubus, (válec) o minimálním objemu 15 litrů. Bójka o tomto objemu je schopna udržet budddy tým na hladině či pod hladinou v případě ztráty pozitivního vztlaku. Samozřejmě za předpokladu, že je bójka dostatečně napuštěná plynem, například z druhého stupně plicní automatiky.

Barevné provedení je sytě červené a na vrchlíku bójky vlajka amerických potápěčů. V rámci technického potápění se využívá takzvaná z emergency (záchranná) bójka a ta má barvu hráškově zelenou. Potápěčská bójka je určena pro naši bezpečnost převážně při vynořování se potápěče na hladinu. Vztyčená bóje na hladině upozorňuje účastníky lodního provozu na přítomnost potápěčů pod vodní hladinou. Pro proplouvající lodě to znamená zpomalení chodu motoru a samozřejmě vyhnutí se obloukem potápěčské bojce cca 50 metrů.

Další využití potápěčské bóje je následující:

Pří výstupu na hladinu slouží potápěčům jako referenční bod, prostřednictvím lanka na cívce (reel), které je spojeno s bójkou.

V nulové viditelnosti slouží lanko jako psychická podpora, lanko ukazuje cestu na hladinu.

Jako záchranná pomůcka v případě ztráty pozitivního vztlaku. Na bójce se lze pomocí lanka dostat až na hladinu.

Podpora potápěčů na dekompresní zastávce pro snadné udržení se v dané hloubce.

Zajištění pozitivního vztlaku na hladině.

Označení místa, kde se nacházejí potápěči na hladině a to v případě větších vln a čekání na plavidlo, které má potápěče naložit a odvést na loď či břeh. Velikost, popřípadě lepší viditelnost, bójky lze zajistit vzpažením ruky.

Při nočním potápění lze snadno prosvítit tubus bójky a udělat se na hladině viditelnějším, což je v případě nočního lodního provozu nezbytné.

V případě problémů potápěčů pod vodní hladinou s nemožným výstupem na hladinu, lze pomocí bójky posílat vzkazy ( wetnotes, psací destičky) na hladinu, kde je hladinová podpora řeší. Často využívané v pravidlech technického potápění.

Zvedací vak, který je chopen vynést ze dna lehčí předměty.

Vyvázání a označení nalezeného předmětu pod vodní hladinou.

Vyznačení přesného místa v případě ztráty buddyho pod vodou a tím urychlit jeho nalezení.

Tento text vznikl za využití mých dosavadních potápěčských zkušeností a nemusí být vždy ve shodě s výcvikovými standardy jednotlivých výcvikových systémů.

 

Jaroslav Kočárek

Advanced EANx Insctructor Trainer IANTD CE

Technical Cave Diver Instructor IANTD CE

Platební brána:
Copyright © Snakesub s.r.o.
Vytvořila společnost logo.png
Souhlasím

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Více informací